Reference price
₫3,200,000,000
Quick facts
| Brand | MG |
|---|---|
| Segment | Siêu xe/Xe thể thao |
| Body style | Convertible |
| Year | 2026 |
| Variant | AWD |
| Current price | ₫3,200,000,000 |
| Powertrain |
|
| Power | 536 hp |
|---|---|
| Torque | 725 Nm |
| Battery capacity | 77 kWh |
| Range | 443 km |
| Seats | 2 |
| Ground clearance | N/A |
| Boot capacity | N/A |
| 360 camera | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Abs | Yes |
| Ac Charge 0 100 Hours | N/A |
| Acc | Yes |
| Aeb | Yes |
| Airbags | 1 |
| Android Auto | N/A |
| Apple Carplay | N/A |
| Aspiration | N/A |
| Ba | N/A |
| Bsm | Yes |
| Car Variant Id | 733 |
| Created At | 2026-05-07T13:16:02.000000Z |
| Curb Weight Kg | N/A |
| Cylinder Count | N/A |
| Dc Charge 10 80 Min | N/A |
| Displacement Cc | N/A |
| Doors | N/A |
| Drivetrain | AWD |
| Ebd | Yes |
| Engine Code | N/A |
| Engine Type | Hai môtơ điện |
| Esp | Yes |
| Front Brake | N/A |
| Front Suspension | N/A |
| Fuel Consumption L 100km | N/A |
| Fuel Tank Capacity L | N/A |
| Fuel Type | N/A |
| Gross Weight Kg | N/A |
| Height Mm | 1,329 mm |
| Hsa | Yes |
| Hud | N/A |
| Id | 733 |
| Ldw | Yes |
| Length Mm | 4,535 mm |
| Lka | Yes |
| Panoramic Sunroof | N/A |
| Parking Sensors Front | N/A |
| Parking Sensors Rear | N/A |
| Power Kw | N/A |
| Powered Tailgate | N/A |
| Rear Brake | N/A |
| Rear Suspension | N/A |
| Steering Type | N/A |
| Sunroof | N/A |
| Tcs | Yes |
| Transmission Gears | N/A |
| Transmission Type | N/A |
| Turning Radius Mm | N/A |
| Updated At | 2026-05-07T13:16:02.000000Z |
| Ventilated Front Seats | N/A |
| Wheel Size Inch | N/A |
| Wheelbase Mm | 2,690 mm |
| Width Mm | 1,913 mm |
| Đèn chiếu xa | Lốp sau 275/35 |
|---|---|
| Đèn chiếu gần | Vành 20 inch |
| Đèn ban ngày | LED |
| Đèn hậu | LED |
| Gương chiếu hậu | 1.0000 |
| Chất liệu bọc ghế | Chỉnh điện, đóng/mở điện |
|---|---|
| Điều chỉnh ghế lái | 1.0000 |
| Bảng đồng hồ tài xế | Da |
| Chất liệu bọc vô-lăng | TFT 12,3 inch |
| Chìa khoá thông minh | Yes |
| Điều hoà | 1.0000 |
| Infotainment Display | 1.0000 |
| Hệ thống loa | 1.0000 |
| Kết nối USB | Yes |
| Radio AM/FM | Yes |
| Phanh tay điện tử | Yes |
|---|---|
| Giữ phanh tự động | Yes |
| Cruise Control | Yes |
|---|---|
| Cảnh báo phương tiện cắt ngang khi lùi | Yes |
| Hỗ trợ chuyển làn | Yes |
| Hệ thống cảm biến trước/sau | Yes |
| Hệ thống đèn pha tự động AHB | Yes |
| Lốp, la-zăng | Lốp trước 245/40 |
|---|
| Thời gian tăng tốc từ 0-100 km/h (giây) | 3.2000 |
|---|
Price history
Entries are ordered by effective date so the latest pricing signal is visible immediately.
Reference sources
Compare with





