Reference price
₫2,088,000,000
Quick facts
| Brand | Volkswagen |
|---|---|
| Segment | MPV cỡ trung |
| Body style | MPV |
| Year | 2026 |
| Variant | Premium |
| Current price | ₫2,088,000,000 |
| Powertrain |
|
| Power | N/A |
|---|---|
| Torque | N/A |
| Battery capacity | N/A |
| Range | N/A |
| Seats | 7 |
| Ground clearance | N/A |
| Boot capacity | 436 L |
| 360 camera | N/A |
| Rear camera | N/A |
| Abs | N/A |
| Ac Charge 0 100 Hours | N/A |
| Acc | N/A |
| Aeb | N/A |
| Airbags | N/A |
| Android Auto | N/A |
| Apple Carplay | N/A |
| Aspiration | N/A |
| Ba | N/A |
| Bsm | N/A |
| Car Variant Id | 574 |
| Created At | 2026-05-07T13:04:31.000000Z |
| Curb Weight Kg | N/A |
| Cylinder Count | N/A |
| Dc Charge 10 80 Min | N/A |
| Displacement Cc | N/A |
| Doors | N/A |
| Drivetrain | Cầu trước FWD |
| Ebd | N/A |
| Engine Code | N/A |
| Engine Type | TSI 2.0 |
| Esp | N/A |
| Front Brake | Đĩa |
| Front Suspension | Mac Pherson |
| Fuel Consumption L 100km | N/A |
| Fuel Tank Capacity L | N/A |
| Fuel Type | Xăng |
| Gross Weight Kg | N/A |
| Height Mm | 1,781 mm |
| Hsa | N/A |
| Hud | N/A |
| Id | 574 |
| Ldw | N/A |
| Length Mm | 5,346 mm |
| Lka | N/A |
| Panoramic Sunroof | N/A |
| Parking Sensors Front | N/A |
| Parking Sensors Rear | N/A |
| Power Kw | N/A |
| Powered Tailgate | N/A |
| Rear Brake | Đĩa |
| Rear Suspension | Liên kết đa điểm |
| Steering Type | N/A |
| Sunroof | N/A |
| Tcs | N/A |
| Transmission Gears | N/A |
| Transmission Type | 7 cấp ly hợp kép |
| Turning Radius Mm | N/A |
| Updated At | 2026-05-07T13:04:31.000000Z |
| Ventilated Front Seats | N/A |
| Wheel Size Inch | 19 |
| Wheelbase Mm | 3,180 mm |
| Width Mm | 1,976 mm |
| Dung tích (cc) | 1984.0000 |
|---|---|
| Công suất máy xăng/dầu (Mã lực)/vòng tua (vòng/phút) | 220/4.900-6.700 |
| Mô-men xoắn máy xăng/dầu (Nm)/vòng tua (vòng/phút) | 350/1.600-4.300 |
| Cần số điện tử | Có |
| Đèn chiếu xa | LED |
|---|---|
| Đèn chiếu gần | LED |
| Đèn ban ngày | LED |
| Đèn pha tự động bật/tắt | Yes |
| Đèn pha tự động xa/gần | Yes |
| Đèn pha tự động điều chỉnh góc chiếu | No |
| Đèn phanh trên cao | No |
| Gương chiếu hậu | Chỉnh điện |
| Hệ thống giảm xóc | Độc lập |
|---|
Price history
Entries are ordered by effective date so the latest pricing signal is visible immediately.
Reference sources
Compare with





